Когато при управление на МПС по непредпазливост са причинени значителни имуществени вреди , тежка или средна телесна повреда или смърт и това е извършено в пияно състояние, е изпълнен състав на престъпление по НК. При виновно причиняване на съставомерни последици (резултат) пияното състояние на дееца е достатъчно, за да се квалифицира деянието като отделно престъпление по чл. 343 [ал. 3] от НК.
Пияното състояние по смисъла на чл. 343 [ал. 3] от НК е налице, когато водачът след употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество е изпаднал в състояние на непригодност правилно и безопасно да управлява моторно превозно средство и да не поставя в опасност живота и здравето на другите участници в движението. Изхождайки от медицинската наука, съдебната практика приема, че когато по надлежния ред е установено наличие на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, дори и да не са налице външни прояви на опиване, водачът не е годен безопасно да управлява МПС. Следователно, при единственият критерий за определяне на съдържанието на понятието “пияно състояние” на дееца е количествен.
В пияно състояние [по чл. 343, ал. 3 от НК] се намира водачът, когато по време на настъпване на общественоопасните последици в кръвта му се констатира алкохолно съдържание, повече от 0,50%. При наличността на такава алкохолна концентрация, макар и да не е свързана с проявата на външни признаци на опиване, неговото психо – физическо състояние е увредено и той не е пригоден да управлява моторно превозно средство.
Comments